3/5/2017 - FINALS


 

Empire Brewing Wednesday Night Race League - FINALS

Toggenburg Mountain

Trail: Kneeknocker


 

Each team must have 5 members and is scored by Lowest Total of Place

Each team must include at least 1 member whose Class begins with f

Each team must also include at least 4 members whose Class begins with m


 

Team : Ski or Die Total Score : 15 Rank : 1st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

148 m Ludke Ben 35.45 (2) 35.45 (2) *

142 m Nugent Adam 35.52 (3) 36.22 (2) 35.52 (3) *

126 m50 Kincaid Russell 36.08 (2) 36.53 (2) 36.08 (2) *

135 m50 Scanlon Tom 36.24 (3) DNF 36.24 (3) *

151 m Campbell Brian 36.71 (6) 37.39 (3) 36.71 (6)

58 f Langkammerer Sierr 37.36 (5) 38.61 (3) 37.36 (5) *

33 f Morrisseau Erin 43.08 (6) 43.78 (4) 43.08 (6)


 

Team : Syr Bicycle Total Score : 16 Rank : 2nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

111 m50 Gorman Keefe 32.10 (1) 32.75 (1) 32.10 (1) *

217 m Holmes Jesse 34.80 (1) 33.83 (1) 33.83 (1) *

37 f Mir Jackie 35.06 (2) 36.27 (2) 35.06 (2) *

139 m Schaefer Dave 35.74 (4) DNF 35.74 (4) *

28 f Falso Emily 37.30 (4) 37.30 (4)

216 m Ketcham Mike DNF 37.78 (5) 37.78 (8) *

122 m50 Bunnell Rick


 

Team : On Edge Total Score : 41 Rank : 3rd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

35 f Sack Grace 34.18 (1) 34.53 (1) 34.18 (1) *

91 m50 Sharan George 36.31 (4) DNF 36.31 (4) *

98 m50 LeMon Jeff 36.45 (6) 39.95 (8) 36.45 (6) *

107 m50 Siau John 37.90 (9) 38.94 (5) 37.90 (9) *

5 f50 McKnight Janet 43.35 (3) 44.70 (1) 43.35 (3)

154 m Meigs Chad 44.55 (19 44.55 (21) *

170 m Daly Ian


 

Team : Voss Signs Total Score : 69 Rank : 4th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

81 m50 Caldwell Clay 36.46 (7) 36.99 (3) 36.46 (7) *

90 m50 Artessa Tony 39.48 (11 41.87 (12 39.48 (12) *

198 m Lasher Matt 40.92 (15 42.56 (12 40.92 (17) *

12 f50 Hosmer Marin 42.09 (1) 45.05 (2) 42.09 (1) *

9 f50 Caldwell Kim 46.85 (6) 46.85 (6)

164 m Austin Eric *

188 m Klimsa JP


 

Team : Tips Up Total Score : 71 Rank : 5th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

194 m Pitts Marcus 39.32 (10 40.24 (10 39.32 (12) *

125 m50 Chiarello Ron 40.02 (12 42.79 (13 40.02 (13) *

165 m Kahn Gary 41.50 (16 45.42 (15 41.50 (18) *

7 f50 Gavilondo Jennifer 42.16 (2) 48.03 (3) 42.16 (2) *

29 f McNeil Emily 44.54 (7) 46.25 (6) 44.54 (7)

199 m Brown Michael 49.92 (22 53.67 (22 49.92 (26) *

50 f Wing Meghan


 

Team : Spinnaker Total Score : 80 Rank : 6th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

117 m50 Bidwell Mark 37.95 (10 40.17 (9) 37.95 (10) *

200 m Gormley Mike 38.34 (7) 38.84 (6) 38.34 (9) *

4 f50 Gang Heidi 45.26 (4) 45.26 (4) *

74 m50 Ravera Bob 47.95 (22 49.84 (18 47.95 (25) *

83 m50 Ulatowski Damien *

197 m Schlotte Matt

17 f50 Reisman Vanna


 

Team : Castaways Total Score : 84 Rank : 7th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

119 m50 Macrea Peter DNF 41.41 (10 41.41 (16) *

112 m50 Castro Kevin 41.56 (15 41.56 (17) *

89 m50 Hatch Doug 41.94 (16 DNF 41.94 (18) *

11 f50 Peterson Krista 45.56 (5) 49.68 (4) 45.56 (5) *

101 m50 Paye Jim 49.37 (25 52.86 (20 49.37 (28) *

132 m50 Maring Tim DSQ 51.04 (19 51.04 (29)

26 f Retz Crista 53.79 (12 54.62 (9) 53.79 (12)


 

Team : Hollowick Total Score : 85 Rank : 8th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

92 m50 Wistrup Gil 58.62 (27 39.21 (7) 39.21 (11) *

97 m50 Solberg Jeff 40.78 (14 40.78 (15) *

80 m50 Eaton Charlie 43.02 (17 43.02 (19) *

46 f Glundal Lolane 44.93 (8) 44.93 (8) *

73 m50 Longo Bob *

166 m Wistrup Gerrit

20 f Dewey Abigail


 

Team : ENV Total Score : 92 Rank : 9th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

176 m Vogel Jason 38.55 (8) 39.09 (7) 38.55 (10) *

182 m Brussel John 40.03 (13 40.20 (9) 40.03 (15) *

146 m George Austin DNF 44.60 (14 44.60 (22) *

27 f Penniman Dawn 56.80 (13 56.68 (10 56.68 (13) *

45 f Brussel Laura 1:00.36 (14 1:04.76 (11 1:00.36 (14)

150 m Rankin Bill *

159 m Byes David


 

Team : Syr New Times Total Score : 94 Rank : 10th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

79 m50 Brod Bill 37.42 (8) 39.15 (6) 37.42 (8) *

206 m Moucha Rob 38.87 (9) 39.62 (8) 38.87 (11) *

72 m50 Adams Bill 43.46 (18 44.13 (16 43.46 (20) *

102 m50 Freyer Jim 45.12 (19 47.06 (17 45.12 (23) *

129 m50 Wright Stu

13 f50 Petrell Mary Beth *

36 f Adams Holly


 

Team : Pioneer Co Total Score : 95 Rank : 11th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

49 f Storie Megan 36.72 (3) 36.72 (3) *

196 m Storie Matt DNF 37.67 (4) 37.67 (7) *

70 m50 Giannino Al 45.47 (20 43.82 (14 43.82 (21) *

84 m50 Elliot Dan *

94 m50 Wolhandler Howard *

189 m Brodock Kate

61 f Azzarelli Susan


 

Team : Ridge on the Rocks Total Score : 101 Rank : 12th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

156 m Morrisseau Colin 39.78 (11 42.00 (11 39.78 (13) *

145 m Sedgewick Andy 40.39 (14 DSQ 40.39 (16) *

47 f Neugebauer Luca 48.37 (9) 45.62 (5) 45.62 (9) *

39 f Todd Julia 48.39 (10 49.97 (7) 48.39 (10)

187 m Neugebauer Josh 51.66 (27 51.66 (31) *

85 m50 Bertelli Dave *

212 m Todd Trevor DSQ


 

Team : Team Tricon Total Score : 107 Rank : 13th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

78 m50 Sparks Brian DNF 43.94 (15 43.94 (22) *

108 m50 Ledger John 46.93 (21 46.93 (24) *

86 m50 Sparks Dave 48.50 (23 48.50 (26) *

95 m50 Roszel Hugh 48.84 (24 48.84 (27) *

2 f50 Scheibel Barb 54.04 (8) 54.04 (8) *

121 m50 Ryan Ray 57.94 (26 57.94 (30)

10 f50 Duffy Claire DSQ


 

Team : Diggers Total Score : 110 Rank : 14th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

71 m50 Lehmann Bart 36.35 (5) 37.15 (4) 36.35 (5) *

6 f50 Cronise Jeanne 55.79 (9) 55.79 (9) *

116 m50 Falinski Mark *

140 m Gerega Aaron *

168 m Maynard Ian *

195 m Chaudhuri Matt

40 f Murlick Kelly


 

Team : Beerski Total Score : 114 Rank : 15th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

174 m Trevvett Jamie 42.12 (17 48.90 (19 42.12 (19) *

193 m Oberdorf Kyle 42.55 (18 DNF 42.55 (20) *

213 m Hadzor Wes 50.57 (24 50.57 (28) *

52 f Jenkins Morgan 1:01.05 (15 1:01.05 (15) *

38 f Hart Jamie 1:06.19 (16 1:08.56 (12 1:06.19 (16)

158 m Wilbert Dave *

209 m Marley Tim


 

Team : Yardsale Total Score : 127 Rank : 16th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

205 m Cordaro Rick 46.97 (20 47.19 (17 46.97 (24) *

15 f50 Lehmann Patty 53.20 (7) 53.20 (7) *

104 m50 Wenner Jim *

105 m50 Cornman Jim *

201 m Connors Mike *

211 m Gloo Todd

48 f Lehmann Margie


 

Team : GHD Aussies Total Score : 130 Rank : 17th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

183 m LaGorga John DNF 46.64 (16 46.64 (23) *

60 f LaGorga Susan 53.52 (11 51.39 (8) 51.39 (11) *

77 m50 Platt Brian *

93 m50 LaFever Howard *

96 m50 Davenport Jason *

14 f50 Platt Megan

19 f50 Hahn Kathy


 

Team : Derek's Big Boys Total Score : 133 Rank : 18th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

178 m Snyder Jake 36.50 (5) DNF 36.50 (5) *

160 m Cole Derek *

172 m Conway Jaime *

181 m Morford John *

190 m Munn Kevin

54 f Munn Nicole *

63 f Morford Tracy


 

Team : ECS Total Score : 142 Rank : 19th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

153 m Healy Carey 39.83 (12 43.57 (13 39.83 (14) *

141 m Berg Adam *

169 m Campbell Ian *

175 m Rushing Jason *

215 m Barnes Will

1 f50 Settell Barb *

31 f Mansir Erin


 

Team : WNR Total Score : 142 Rank : 19th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

109 m50 Boettger John 40.47 (13 41.72 (11 40.47 (14) *

88 m50 Dudek Dennis *

128 m50 Wilson Steve *

161 m Goodemote Derek *

163 m Sedlack Dustin

57 f Andre Shannon *

62 f Andre Taylor


 

Team : Chinese Downhill Total Score : 153 Rank : 21st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

143 m Kowalczyk Andrew 47.41 (21 48.45 (18 47.41 (25) *

106 m50 Nolan John *

149 m Tillapaugh Bennet *

157 m Quirino Dan *

207 m Festenstein Steve

21 f Wenner Amy *

30 f Tiffany Erin


 

Team : Shotskis Total Score : 155 Rank : 22nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

162 m Nodine Doug 50.74 (25 50.74 (29) *

203 m Baltzerson Paul 51.21 (26 51.82 (20 51.21 (30) *

167 m Owen Hunter *

185 m Balistreri Jonas *

191 m Griffith Kevin

44 f Warren Kyle *

56 f McGowan Shannon


 

Team : WTR Total Score : 155 Rank : 22nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

208 m Bogart Steve 49.98 (23 52.00 (21 49.98 (27) *

103 m50 Nuss Jim *

110 m50 Perriello John *

130 m50 Messur Stuart *

155 m Angier Chris

3 f50 Rankin Erin *

16 f50 Perriello Sue


 

Team : BLD Total Score : 160 Rank : 24th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

113 m50 Ketcham Lance *

115 m50 McBurney Lowell *

118 m50 Jones Michael *

131 m50 Mahoney Tim *

173 m McBurney James

8 f50 Jones Kim *

42 f Chawgo Kim


 

Team : DNFers Total Score : 160 Rank : 24th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

75 m50 Maher Brian *

120 m50 Wolsey Ralph *

123 m50 Bradstreet Roger *

133 m50 Brill Tim *

179 m Lansing Joe

34 f Smith Fallon *

59 f Bookout Sue


 

Team : Empire Brewing Total Score : 160 Rank : 24th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

76 m50 Wall Brian *

87 m50 Katleski David *

147 m Cook Ben *

184 m Phillips Jon *

214 m Davis Wes

32 f Cook Erin *

51 f Palmer Monica

55 f Glass Sarah Kate


 

Team : Irish Wrist Watch Total Score : 160 Rank : 24th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

114 m50 Schoch Larry *

124 m50 Zamojski Ron *

127 m50 Rook Steve *

171 m Alstadt Jacob *

202 m Rook Patrick

23 f Huestis Becky *

53 f Bell Nadine


 

Team : Plankers Total Score : 160 Rank : 24th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

99 m50 McLean Jeff *

134 m50 Tucker Tom *

177 m Abendroth Jay *

180 m Buchan Joe *

210 m Williams Tim

22 f Guzman Ann *

24 f Aungier Brigitte


 

Team : Ramrod Total Score : 160 Rank : 24th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

144 m Burns Andy *

152 m Lam Bryan *

186 m Tingue Josh *

192 m Mills Kris *

204 m Schofield Ray

25 f Fanara Chelsea *

41 f Machugh Kerry


 

 

 

 


 

 

 2/15/2017


 

Empire Brewing Wednesday Night Race League

Toggenburg Mountain

Trail: Kneeknocker


 

Each team must have 5 members and is scored by Lowest Total of Place

Each team must include at least 1 member whose Class begins with f

Each team must also include at least 4 members whose Class begins with m


 

Team : Syr Bicycle Total Score : 10 Rank : 1st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

111 m50 Gorman Keefe 24.47 (1) 24.85 (1) 24.47 (1) *

217 m Holmes Jesse 27.40 (9) 25.63 (1) 25.63 (2) *

122 m50 Bunnell Rick 25.76 (2) 25.89 (2) 25.76 (2) *

216 m Ketcham Mike 25.90 (2) 26.06 (3) 25.90 (3) *

37 f Mir Jackie 26.12 (2) 26.57 (1) 26.12 (2) *

139 m Schaefer Dave 27.37 (8) 27.09 (5) 27.09 (8)

28 f Falso Emily 28.39 (5) 29.07 (4) 28.39 (5)


 

Team : Ski or Die Total Score : 24 Rank : 2nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

142 m Nugent Adam 26.28 (3) 26.28 (4) *

135 m50 Scanlon Tom 26.34 (4) DNF 26.34 (4) *

148 m Ludke Ben 27.00 (6) 27.00 (7) *

126 m50 Kincaid Russell 27.04 (6) 27.50 (6) 27.04 (6) *

151 m Campbell Brian 27.35 (7) 27.32 (6) 27.32 (9)

58 f Langkammerer Sierr 27.55 (3) 28.24 (2) 27.55 (3) *

33 f Morrisseau Erin 30.42 (9) 31.10 (6) 30.42 (9)


 

Team : On Edge Total Score : 34 Rank : 3rd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

35 f Sack Grace 25.85 (1) 25.85 (1) *

91 m50 Sharan George 26.31 (3) 26.78 (3) 26.31 (3) *

107 m50 Siau John 27.13 (7) 27.57 (7) 27.13 (7) *

98 m50 LeMon Jeff 27.54 (9) DNF 27.54 (10) *

154 m Meigs Chad 28.10 (12 29.31 (14 28.10 (13) *

5 f50 McKnight Janet 33.14 (4) 33.14 (4)

170 m Daly Ian


 

Team : Voss Signs Total Score : 36 Rank : 4th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

188 m Klimsa JP 25.58 (1) 25.90 (2) 25.58 (1) *

164 m Austin Eric 26.38 (4) 26.38 (5) *

81 m50 Caldwell Clay 27.19 (8) 27.19 (8) *

90 m50 Artessa Tony 30.21 (19 30.69 (14 30.21 (20) *

12 f50 Hosmer Maren 31.41 (2) 31.41 (2) *

9 f50 Caldwell Kim 34.58 (5) 34.58 (5)

198 m Lasher Matt


 

Team : Hollowick Total Score : 79 Rank : 5th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

92 m50 Wistrup Gil 27.82 (11 27.78 (8) 27.78 (11) *

166 m Wistrup Gerrit 29.24 (16 29.49 (15 29.24 (18) *

97 m50 Solberg Jeff 29.70 (17 29.70 (18) *

20 f Dewey Abigail 29.71 (8) 29.71 (8) *

80 m50 Eaton Charlie 31.38 (23 31.38 (24) *

46 f Glundal Lolane 33.18 (12 33.18 (12)

73 m50 Longo Bob


 

Team : Castaways Total Score : 94 Rank : 6th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

119 m50 Macrea Peter 28.85 (13 28.85 (14) *

112 m50 Castro Kevin 29.30 (16 29.30 (17) *

89 m50 Hatch Doug 30.70 (22 31.64 (17 30.70 (23) *

26 f Retz Crista 34.75 (14 37.20 (9) 34.75 (14)

132 m50 Maring Tim 34.91 (33 34.91 (34) *

11 f50 Peterson Krista 35.52 (6) 35.76 (1) 35.52 (6) *

101 m50 Paye Jim 36.28 (36 36.28 (37)


 

Team : Diggers Total Score : 100 Rank : 7th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

116 m50 Falinski Mark 27.54 (9) 27.48 (5) 27.48 (9) *

140 m Gerega Aaron 28.34 (13 27.64 (7) 27.64 (10) *

195 m Chaudhuri Matt 30.97 (24 31.40 (20 30.97 (26) *

6 f50 Cronise Jeanne 39.38 (9) 39.38 (9) *

71 m50 Lehmann Bart *

168 m Maynard Ian

40 f Murlick Kelly


 

Team : Tips Up Total Score : 102 Rank : 8th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

165 m Kahn Gary 29.48 (18 31.66 (22 29.48 (20) *

194 m Pitts Marcus 29.54 (19 30.21 (18 29.54 (21) *

125 m50 Chiarello Ron 30.34 (20 30.40 (13 30.34 (21) *

7 f50 Gavilondo Jennifer 30.72 (1) 30.72 (1) *

29 f McNeil Emily 31.93 (11 31.93 (11)

50 f Wing Meghan 34.50 (13 34.36 (8) 34.36 (13)

199 m Brown Michael 35.94 (37 36.16 (30 35.94 (39) *


 

Team : Spinnaker Total Score : 104 Rank : 9th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

117 m50 Bidwell Mark 26.64 (5) 27.29 (4) 26.64 (5) *

200 m Gormley Mike 36.08 (38 28.28 (10 28.28 (14) *

4 f50 Gang Heidi 32.57 (3) DNF 32.57 (3) *

74 m50 Ravera Bob 35.59 (35 37.52 (22 35.59 (36) *

83 m50 Ulatowski Damien *

197 m Schlotte Matt

17 f50 Reisman Vanna


 

Team : Pioneer Co Total Score : 112 Rank : 10th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

196 m Storie Matt 26.95 (5) 26.62 (4) 26.62 (6) *

49 f Storie Megan 27.88 (4) 28.54 (3) 27.88 (4) *

189 m Brodock Kate 30.93 (23 30.93 (25) *

94 m50 Wolhandler Howard 32.89 (29 32.89 (31) *

84 m50 Elliot Dan *

70 m50 Giannino Al

61 f Azzarelli Susan


 

Team : Team Tricon Total Score : 120 Rank : 11th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

78 m50 Sparks Brian 28.83 (12 28.88 (10 28.83 (13) *

108 m50 Ledger John 32.34 (27 32.34 (28) *

86 m50 Sparks Dave 34.62 (32 34.62 (33) *

95 m50 Roszel Hugh 35.32 (34 35.32 (35) *

2 f50 Scheibel Barb 41.63 (11 41.63 (11) *

121 m50 Ryan Ray 41.93 (40 41.93 (41)

10 f50 Duffy Claire 42.99 (12 42.99 (12)


 

Team : GHD Aussies Total Score : 130 Rank : 12th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

96 m50 Davenport Jason 29.03 (15 28.97 (11 28.97 (15) *

183 m LaGorga John 31.17 (25 31.17 (27) *

77 m50 Platt Brian 32.63 (28 32.63 (29) *

19 f50 Hahn Kathy 46.86 (13 46.86 (13) *

14 f50 Platt Megan 50.20 (14 50.20 (14)

93 m50 LaFever Howard *

60 f LaGorga Susan

 

 

Team : Syr New Times Total Score : 132 Rank : 13th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

79 m50 Brod Bill 28.95 (14 28.79 (9) 28.79 (12) *

36 f Adams Holly 29.19 (6) 29.19 (6) *

72 m50 Adams Bill 30.49 (21 30.49 (22) *

13 f50 Petrell Mary Beth 35.70 (7) 35.70 (7)

129 m50 Wright Stu *

102 m50 Freyer Jim *

206 m Moucha Rob


 

Team : Ridge on the Rocks Total Score : 133 Rank : 14th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

145 m Sedgewick Andy 28.01 (11 28.22 (9) 28.01 (12) *

156 m Morrisseau Colin 29.94 (21 29.18 (13 29.18 (17) *

85 m50 Bertelli Dave DNF 29.22 (12 29.22 (16) *

212 m Todd Trevor 37.02 (41 37.02 (42) *

187 m Neugebauer Josh

47 f Neugebauer Luca *

39 f Todd Julia


 

Team : Irish Wrist Watch Total Score : 137 Rank : 15th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

23 f Huestis Becky 29.46 (7) 29.46 (5) 29.46 (7) *

124 m50 Zamojski Ron 31.46 (24 31.72 (18 31.46 (25) *

127 m50 Rook Steve 32.17 (26 31.59 (16 31.59 (26) *

202 m Rook Patrick 35.67 (35 34.43 (27 34.43 (33) *

53 f Bell Nadine 39.34 (15 39.34 (15)

114 m50 Schoch Larry *

171 m Alstadt Jacob


 

Team : ENV Total Score : 144 Rank : 16th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

176 m Vogel Jason 28.49 (14 28.37 (11 28.37 (15) *

182 m Brussel John 28.61 (15 28.65 (12 28.61 (16) *

146 m George Austin 31.52 (27 30.73 (19 30.73 (24) *

159 m Byes David 40.40 (44 38.26 (34 38.26 (43) *

150 m Rankin Bill

45 f Brussel Laura *

27 f Penniman Dawn


 

Team : Yardsale Total Score : 147 Rank : 17th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

48 f Lehmann Margie 31.51 (10 32.27 (7) 31.51 (10)

105 m50 Cornman Jim 31.89 (25 32.04 (19 31.89 (27) *

205 m Cordaro Rick 35.30 (34 33.60 (25 33.60 (31) *

201 m Connors Mike 34.70 (32 DNF 34.70 (35) *

15 f50 Lehmann Patty 37.88 (8) 37.88 (8) *

104 m50 Wenner Jim *

211 m Gloo Todd


 

Team : Beerski Total Score : 148 Rank : 18th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

174 m Trevvett Jamie 30.20 (22 30.12 (16 30.12 (23) *

193 m Oberdorf Kyle 32.38 (29 33.37 (24 32.38 (30) *

213 m Hadzor Wes 33.89 (30 34.21 (26 33.89 (32) *

52 f Jenkins Morgan 42.04 (17 42.04 (17) *

209 m Marley Tim *

158 m Wilbert Dave

38 f Hart Jamie


 

Team : Derek's Big Boys Total Score : 164 Rank : 19th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

178 m Snyder Jake 27.75 (10 28.01 (8) 27.75 (11) *

190 m Munn Kevin 31.70 (28 31.41 (21 31.41 (29) *

172 m Conway Jaime 35.14 (33 34.96 (29 34.96 (37) *

160 m Cole Derek 36.19 (39 36.48 (33 36.19 (41) *

181 m Morford John

63 f Morford Tracy *

54 f Munn Nicole


 

Team : WTR Total Score : 172 Rank : 20th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

155 m Angier Chris 36.24 (40 34.91 (28 34.91 (36) *

208 m Bogart Steve 37.30 (42 36.18 (31 36.18 (40) *

110 m50 Perriello John 39.80 (38 47.44 (25 39.80 (40) *

16 f50 Perriello Sue 40.85 (10 41.39 (2) 40.85 (10) *

130 m50 Messur Stuart *

103 m50 Nuss Jim

3 f50 Rankin Erin


 

Team : BLD Total Score : 173 Rank : 21st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

131 m50 Mahoney Tim 29.97 (18 31.52 (15 29.97 (19) *

118 m50 Jones Michael 33.39 (30 32.79 (20 32.79 (30) *

113 m50 Ketcham Lance 34.28 (31 33.36 (21 33.36 (32) *

115 m50 McBurney Lowell *

173 m McBurney James

8 f50 Jones Kim *

42 f Chawgo Kim


 

Team : WNR Total Score : 177 Rank : 22nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

163 m Sedlack Dustin 29.34 (17 30.14 (17 29.34 (19) *

161 m Goodemote Derek 31.25 (26 31.79 (23 31.25 (28) *

128 m50 Wilson Steve 37.66 (37 38.98 (24 37.66 (38) *

109 m50 Boettger John DNF *

88 m50 Dudek Dennis

62 f Andre Taylor *

57 f Andre Shannon


 

Team : Empire Brewing Total Score : 181 Rank : 23rd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

147 m Cook Ben 34.60 (31 34.60 (34) *

87 m50 Stehle David 40.56 (39 38.03 (23 38.03 (39) *

51 f Palmer Monica 41.07 (16 41.07 (16) *

76 m50 Wall Brian *

214 m Bianchini Will *

184 m McCollum Daniel

55 f Glass Sarah Kate

32 f Cook Erin


 

Team : ECS Total Score : 206 Rank : 24th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

153 m Healy Carey 29.63 (20 29.63 (22) *

215 m Barnes Will *

175 m Rushing Jason *

169 m Campbell Ian *

141 m Berg Adam

1 f50 Settell Barb *

31 f Mansir Erin


 

 

Team : Shotskis Total Score : 221 Rank : 25th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

203 m Baltzerson Paul 35.90 (36 36.18 (31 35.90 (38) *

191 m Griffith Kevin 43.63 (45 41.52 (36 41.52 (45) *

185 m Balistreri Jonas *

167 m Owen Hunter *

162 m Nodine Doug

56 f McGowan Shannon *

44 f Warren Kyle


 

Team : Chinese Downhill Total Score : 228 Rank : 26th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

207 m Festenstein Steve 39.10 (43 38.61 (35 38.61 (44) *

106 m50 Nolan John *

157 m Quirino Dan *

149 m Tillapaugh Bennet *

143 m Kowalczyk Andrew

30 f Tiffany Erin *

21 f Wenner Amy


 

Team : DNFers Total Score : 230 Rank : 27th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

133 m50 Brill Tim *

123 m50 Bradstreet Roger *

120 m50 Wolsey Ralph *

75 m50 Maher Brian *

179 m Lansing Joe

59 f Bookout Sue *

34 f Smith Fallon


 

Team : Plankers Total Score : 230 Rank : 27th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

134 m50 Tucker Tom *

99 m50 McLean Jeff *

210 m Williams Tim *

180 m Buchan Joe *

177 m Abendroth Jay

24 f Aungier Brigitte *

22 f Guzman Ann


 

Team : Ramrod Total Score : 230 Rank : 27th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

204 m Schofield Ray *

192 m Mills Kris *

186 m Tingue Josh *

152 m Lam Bryan *

144 m Burns Andy

41 f Machugh Kerry *

25 f Fanara Chelsea

 

 

 


 

 

 

 2/8/2017


 

Empire Brewing Wednesday Night Race League

Toggenburg Mountain

Trail: Kneeknocker


 

Each team must have 5 members and is scored by Lowest Total of Place

Each team must include at least 1 member whose Class begins with f

Each team must also include at least 4 members whose Class begins with m


 

Team : Syr Bicycle Total Score : 14 Rank : 1st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

111 m50 Gorman Keefe 24.87 (1) 24.35 (1) 24.35 (1) *

217 m Holmes Jesse 26.31 (2) 26.31 (3) *

122 m50 Bunnell Rick 26.65 (2) 26.65 (2) *

216 m Ketcham Mike 27.11 (5) 27.17 (4) 27.11 (6) *

37 f Mir Jackie 27.37 (2) 27.37 (2) *

139 m Schaefer Dale 28.40 (9) 28.40 (9)

28 f Falso Emily 28.54 (4) 28.54 (4)


 

Team : On Edge Total Score : 27 Rank : 2nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

35 f Sack Grace 26.35 (1) 26.35 (1) *

170 m Daly Ian 26.44 (4) 26.44 (4) *

91 m50 Sharan George 28.08 (5) 27.54 (3) 27.54 (5) *

98 m50 LeMon Jeff 27.97 (4) 28.68 (7) 27.97 (7) *

107 m50 Siau John 28.64 (10 28.48 (6) 28.48 (10) *

5 f50 McKnight Janet 34.29 (3) 34.29 (3)

154 m Meigs Chad


 

Team : Voss Signs Total Score : 30 Rank : 3rd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

188 m Klimsa JP 25.09 (1) 24.88 (1) 24.88 (1) *

164 m Austin Eric 27.16 (6) 26.91 (3) 26.91 (5) *

81 m50 Caldwell Clay 28.38 (8) 27.42 (2) 27.42 (4) *

90 m50 Artessa Tony 32.52 (22 31.19 (12 31.19 (16) *

12 f50 Hosmer Maren 35.13 (4) 35.13 (4) *

9 f50 Caldwell Kim 36.80 (6) 36.80 (6)

198 m Lasher Matt


 

Team : Ski or Die Total Score : 35 Rank : 4th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

135 m50 Scanlon Tom 27.36 (3) 27.36 (3) *

58 f Langkammerer Sierr 27.83 (3) 27.83 (3) *

148 m Ludke Ben 28.09 (7) 28.09 (7) *

126 m50 Kincaid Russell 28.32 (6) 28.44 (5) 28.32 (8) *

151 m Campbell Brian 31.07 (16 29.65 (9) 29.65 (14) *

33 f Morrisseau Erin

142 m Nugent Adam


 

Team : Syr New Times Total Score : 62 Rank : 5th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

206 m Moucha Rob 29.33 (10 28.82 (6) 28.82 (10) *

79 m50 Brod Bill 30.00 (12 29.96 (10 29.96 (12) *

36 f Adams Holly 30.61 (6) 30.61 (6)

129 m50 Wright Stu 31.24 (16 31.24 (17) *

72 m50 Adams Bill 31.43 (17 31.43 (18) *

13 f50 Petrell Mary Beth 36.10 (5) 36.10 (5) *

102 m50 Freyer Jim 38.95 (33 38.76 (19 38.76 (33)


 

Team : Hollowick Total Score : 76 Rank : 6th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

92 m50 Wistrup Gil 28.34 (7) 27.87 (4) 27.87 (6) *

166 m Wistrup Gerrit 30.46 (15 30.89 (11 30.46 (16) *

20 f Dewey Abigail 30.95 (7) 31.00 (1) 30.95 (7) *

97 m50 Solberg Jeff 31.82 (19 31.82 (20) *

80 m50 Eaton Charlie 34.74 (27 34.74 (27) *

73 m50 Longo Bob 36.79 (30 36.79 (30)

46 f Glundal Lolane


 

Team : ENV Total Score : 83 Rank : 7th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

176 m Vogel Jason 29.56 (11 29.56 (8) 29.56 (12) *

150 m Rankin Bill 29.65 (14 31.12 (12 29.65 (14) *

182 m Brussel John 32.42 (20 31.54 (14 31.54 (18) *

146 m George Austin 32.97 (21 32.97 (23) *

159 m Byes David 45.31 (38 42.65 (22 42.65 (38)

27 f Penniman Dawn 42.92 (16 42.92 (16) *

45 f Brussel Laura 52.56 (17 53.43 (5) 52.56 (17)


 

Team : Tips Up Total Score : 90 Rank : 8th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

125 m50 Chiarello Ron 30.81 (13 31.83 (14 30.81 (13) *

194 m Pitts Marcus 31.51 (17 31.51 (13 31.51 (17) *

7 f50 Gavilondo Jennifer 33.39 (2) 33.62 (1) 33.39 (2) *

165 m Kahn Gary 34.26 (26 34.26 (27) *

199 m Brown Michael 38.10 (32 37.33 (20 37.33 (31) *

29 f McNeil Emily 38.12 (11 38.12 (11)

50 f Wing Meghan 42.21 (15 42.21 (15)


 

Team : Diggers Total Score : 99 Rank : 9th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

140 m Gerega Aaron 28.26 (8) 28.23 (5) 28.23 (8) *

116 m50 Falinski Mark 31.01 (14 31.03 (11 31.01 (14) *

40 f Murlick Kelly 32.22 (9) 32.42 (2) 32.22 (9) *

195 m Chaudhuri Matt 34.39 (27 33.89 (18 33.89 (25) *

6 f50 Cronise Jeanne

71 m50 Lehmann Bart *

168 m Maynard Ian


 

Team : Spinnaker Total Score : 101 Rank : 10th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

117 m50 Bidwell Mark 28.47 (9) 28.76 (8) 28.47 (9) *

200 m Gormley Mike 29.56 (11 29.67 (10 29.56 (12) *

197 m Schlotte Matt 36.52 (30 36.52 (30) *

4 f50 Gang Heidi 36.83 (7) 36.83 (7) *

17 f50 Reisman Vanna

74 m50 Ravera Bob *

83 m50 Ulatowski Damien


 

Team : Ridge on the Rocks Total Score : 103 Rank : 11th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

85 m50 Bertelli Dave 29.09 (11 29.24 (9) 29.09 (11) *

145 m Sedgewick Andy 32.22 (19 32.22 (20) *

156 m Morrisseau Colin 33.44 (22 32.47 (16 32.47 (22) *

47 f Neugebauer Luca 36.75 (10 37.42 (3) 36.75 (10) *

212 m Todd Trevor 48.57 (39 48.57 (40) *

187 m Neugebauer Josh 52.64 (41 52.64 (41)

39 f Todd Julia


 

Team : Pioneer Co Total Score : 119 Rank : 12th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

196 m Storie Matt 26.40 (3) 26.22 (2) 26.22 (2) *

49 f Storie Megan 29.13 (5) 29.13 (5) *

94 m50 Wolhandler Howard 34.20 (26 34.20 (26) *

61 f Azzarelli Susan

70 m50 Giannino Al *

84 m50 Elliot Dan *

189 m Brodock Kate


 

Team : Castaways Total Score : 132 Rank : 13th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

119 m50 Macrea Peter 31.53 (18 31.53 (19) *

112 m50 Castro Kevin 32.73 (24 32.73 (24) *

26 f Retz Crista 38.39 (12 41.32 (4) 38.39 (12) *

101 m50 Paye Jim 40.02 (34 40.02 (34) *

11 f50 Peterson Krista DSQ

89 m50 Hatch Doug *

132 m50 Maring Tim


 

Team : ECS Total Score : 132 Rank : 13th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

1 f50 Settell Barb 31.55 (1) 31.55 (1) *

153 m Healy Carey 33.47 (23 32.41 (15 32.41 (21) *

141 m Berg Adam 34.60 (28 35.06 (19 34.60 (28) *

175 m Rushing Jason 48.84 (40 43.85 (23 43.85 (39) *

31 f Mansir Erin

169 m Campbell Ian *

215 m Barnes Will


 

Team : GHD Aussies Total Score : 133 Rank : 15th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

96 m50 Davenport Jason 32.68 (23 32.71 (16 32.68 (23) *

183 m LaGorga John 34.02 (24 34.02 (26) *

77 m50 Platt Brian 38.18 (32 38.18 (32) *

60 f LaGorga Susan 40.93 (14 40.93 (14)

14 f50 Platt Megan 53.06 (9) 53.06 (9) *

19 f50 Hahn Kathy

93 m50 LaFever Howard *


 

Team : Team Tricon Total Score : 137 Rank : 16th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

78 m50 Sparks Brian 32.51 (21 32.51 (22) *

108 m50 Ledger John 36.51 (29 36.51 (29) *

2 f50 Scheibel Barb 47.70 (8) 47.70 (8) *

121 m50 Ryan Ray 51.93 (35 51.93 (35) *

10 f50 Duffy Claire

86 m50 Sparks Dave *

95 m50 Roszel Hugh


 

Team : WNR Total Score : 156 Rank : 17th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

109 m50 Boettger John 31.11 (15 31.40 (13 31.11 (15) *

161 m Goodemote Derek 34.15 (25 33.17 (17 33.17 (24) *

128 m50 Wilson Steve 37.47 (31 37.47 (31) *

57 f Andre Shannon *

62 f Andre Taylor

88 m50 Dudek Dennis *

163 m Sedlack Dustin


 

Team : Irish Wrist Watch Total Score : 158 Rank : 18th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

23 f Huestis Becky 31.62 (8) 31.62 (8) *

124 m50 Zamojski Ron 32.44 (20 32.18 (15 32.18 (21) *

53 f Bell Nadine

114 m50 Schoch Larry *

127 m50 Rook Steve *

171 m Alstadt Jacob *

202 m Rook Patrick


 

Team : Derek's Big Boys Total Score : 160 Rank : 19th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

178 m Snyder Jake 29.59 (13 29.34 (7) 29.34 (11) *

190 m Munn Kevin 37.77 (31 37.77 (33) *

160 m Cole Derek 41.34 (36 41.34 (36) *

172 m Conway Jaime 41.47 (37 41.47 (37) *

54 f Munn Nicole *

63 f Morford Tracy

181 m Morford John


 

Team : Beerski Total Score : 169 Rank : 20th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

174 m Trevvett Jamie 32.00 (18 32.00 (19) *

209 m Marley Tim 35.06 (29 35.06 (29) *

213 m Hadzor Wes 39.84 (35 39.84 (35) *

38 f Hart Jamie *

52 f Jenkins Morgan

158 m Wilbert Dave *

193 m Oberdorf Kyle


 

Team : Empire Brewing Total Score : 176 Rank : 21st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

147 m Cook Ben 39.36 (34 39.36 (34) *

32 f Cook Erin 39.97 (13 39.97 (13) *

51 f Palmer Monica

55 f Glass Sarah Kate

76 m50 Wall Brian *

87 m50 Katleski David *

184 m Phillips Jon *

214 m Davis Wes


 

Team : Yardsale Total Score : 197 Rank : 22nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

105 m50 Cornman Jim 33.96 (25 33.99 (17 33.96 (25) *

15 f50 Lehmann Patty *

48 f Lehmann Margie

104 m50 Wenner Jim *

201 m Connors Mike DNF *

205 m Cordaro Rick *

211 m Gloo Todd


 

Team : BLD Total Score : 200 Rank : 23rd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

131 m50 Mahoney Tim 34.89 (28 36.25 (18 34.89 (28) *

8 f50 Jones Kim *

42 f Chawgo Kim

113 m50 Ketcham Lance *

115 m50 McBurney Lowell *

118 m50 Jones Michael *

173 m McBurney James


 

Team : Chinese Downhill Total Score : 204 Rank : 24th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

143 m Kowalczyk Andrew 39.19 (33 37.49 (21 37.49 (32) *

21 f Wenner Amy *

30 f Tiffany Erin

106 m50 Nolan John *

149 m Tillapaugh Bennet *

157 m Quirino Dan *

207 m Festenstein Steve


 

Team : Shotskis Total Score : 214 Rank : 25th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

191 m Griffith Kevin 54.57 (42 54.57 (42) *

44 f Warren Kyle *

56 f McGowan Shannon

162 m Nodine Doug *

167 m Owen Hunter *

185 m Balistreri Jonas *

203 m Baltzerson Paul


 

Team : DNFers Total Score : 215 Rank : 26th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

34 f Smith Fallon *

59 f Bookout Sue

75 m50 Maher Brian *

120 m50 Wolsey Ralph *

123 m50 Bradstreet Roger *

133 m50 Brill Tim *

179 m Lansing Joe


 

Team : Plankers Total Score : 215 Rank : 26th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

22 f Guzman Ann *

24 f Aungier Brigitte

99 m50 McLean Jeff *

134 m50 Tucker Tom *

177 m Abendroth Jay *

180 m Buchan Joe *

210 m Williams Tim


 

Team : Ramrod Total Score : 215 Rank : 26th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

25 f Fanara Chelsea *

41 f Machugh Kerry

144 m Burns Andy *

152 m Lam Bryan *

186 m Tingue Josh *

192 m Mills Kris *

204 m Schofield Ray


 

Team : WTR Total Score : 215 Rank : 26th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

3 f50 Rankin Erin *

16 f50 Perriello Sue

103 m50 Nuss Jim *

110 m50 Perriello John *

130 m50 Messur Stuart *

155 m Angier Chris *

208 m Bogart Steve


 

 

 

 


 

 

 2/1/2017


 

Empire Brewing Wednesday Night Race League

Toggenburg Mountain

Trail: Kneeknocker


 

Each team must have 5 members and is scored by Lowest Total of Place

Each team must include at least 1 member whose Class begins with f

Each team must also include at least 4 members whose Class begins with m


 

Team : Syr Bicycle Total Score : 11 Rank : 1st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

111 m50 Gorman Keefe 26.78 (1) 26.50 (1) 26.50 (1) *

217 m Holmes Jesse 27.88 (2) DNF 27.88 (2) *

216 m Ketcham Mike 27.92 (3) 28.04 (2) 27.92 (3) *

122 m50 Bunnell Rick 27.96 (2) 27.96 (2) *

28 f Falso Emily 30.95 (3) 31.15 (2) 30.95 (3) *

139 m Schaefer Dale 31.23 (12 31.16 (5) 31.16 (12)

37 f Mir Jackie


 

Team : Ski or Die Total Score : 27 Rank : 2nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

135 m50 Scanlon Tom 29.14 (4) 29.14 (4) *

142 m Nugent Adam 29.21 (6) 29.21 (6) *

148 m Ludke Ben 29.85 (7) 29.85 (7) *

126 m50 Kincaid Russell 30.18 (8) 29.97 (3) 29.97 (8) *

58 f Langkammerer Sierr 30.69 (2) 31.67 (3) 30.69 (2) *

151 m Campbell Brian 30.96 (9) 31.19 (6) 30.96 (9)

33 f Morrisseau Erin 34.39 (9) 36.34 (8) 34.39 (9)


 

Team : On Edge Total Score : 29 Rank : 3rd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

35 f Sack Grace 28.49 (1) 28.94 (1) 28.49 (1) *

170 m Daly Ian 28.77 (4) 28.77 (5) *

91 m50 Sharan George 29.09 (3) 29.21 (2) 29.09 (3) *

107 m50 Siau John 30.18 (8) 30.18 (5) 30.18 (9) *

98 m50 LeMon Jeff 31.36 (11 30.50 (7) 30.50 (11) *

5 f50 McKnight Janet 36.42 (4) 36.42 (4)

154 m Meigs Chad


 

Team : Voss Signs Total Score : 51 Rank : 4th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

188 m Klimsa JP 27.06 (1) 27.13 (1) 27.06 (1) *

81 m50 Caldwell Clay 30.41 (10 30.41 (10) *

90 m50 Artessa Tony 33.11 (17 33.11 (17) *

198 m Lasher Matt 33.69 (20 34.11 (12 33.69 (21) *

12 f50 Hosmer Marin 34.55 (2) 34.55 (2) *

9 f50 Caldwell Kim 37.34 (5) 37.34 (5)

164 m Austin Eric


 

Team : Diggers Total Score : 63 Rank : 5th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

71 m50 Lehmann Bart 29.77 (5) 30.01 (4) 29.77 (5) *

140 m Gerega Aaron 30.43 (8) 30.13 (4) 30.13 (8) *

168 m Maynard Ian 32.21 (14 31.47 (7) 31.47 (14) *

40 f Murlick Kelly 35.04 (11 34.61 (7) 34.61 (11)

195 m Chaudhuri Matt 35.32 (24 39.12 (19 35.32 (25) *

6 f50 Cronise Jeanne 46.05 (11 46.05 (11) *

116 m50 Falinski Mark 46.94 (38 48.92 (19 46.94 (39)


 

Team : Syr New Times Total Score : 68 Rank : 6th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

206 m Moucha Rob 31.24 (13 31.94 (10 31.24 (13) *

79 m50 Brod Bill 31.92 (13 32.33 (10 31.92 (13) *

129 m50 Wright Stu 32.46 (15 32.46 (15) *

36 f Adams Holly 33.17 (5) 33.17 (5) *

72 m50 Adams Bill 34.43 (21 34.43 (22) *

13 f50 Petrell Mary Beth 40.72 (8) 40.72 (8)

102 m50 Freyer Jim


 

Team : Hollowick Total Score : 72 Rank : 7th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

92 m50 Wistrup Gil 29.83 (6) 30.49 (6) 29.83 (6) *

166 m Wistrup Gerrit 31.15 (11 31.92 (9) 31.15 (11) *

20 f Dewey Abigail 33.38 (6) 33.34 (5) 33.34 (6) *

97 m50 Solberg Jeff 34.19 (20 34.19 (21) *

80 m50 Eaton Charlie 36.63 (28 36.63 (28) *

46 f Glundal Lolane 37.62 (12 37.62 (12)

73 m50 Longo Bob 38.06 (29 38.06 (29)


 

Team : Castaways Total Score : 94 Rank : 8th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

119 m50 Macrea Peter 32.78 (16 32.78 (16) *

112 m50 Castro Kevin 33.65 (18 33.65 (18) *

89 m50 Hatch Doug 33.97 (19 34.25 (13 33.97 (20) *

132 m50 Maring Tim 38.99 (33 38.99 (33) *

11 f50 Peterson Krista 39.04 (7) 39.04 (7) *

101 m50 Paye Jim DNF 41.25 (18 41.25 (36)

26 f Retz Crista 41.42 (17 41.42 (17)

 


 

Team : Spinnaker Total Score : 95 Rank : 9th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

117 m50 Bidwell Mark 29.86 (7) 30.85 (8) 29.86 (7) *

200 m Gormley Mike 31.11 (10 31.11 (10) *

4 f50 Gang Heidi 38.06 (6) 38.06 (6) *

74 m50 Ravera Bob 41.91 (35 40.98 (17 40.98 (35) *

83 m50 Ulatowski Damien 42.45 (36 42.45 (37) *

197 m Schlotte Matt

17 f50 Reisman Vanna


 

Team : Ridge on the Rocks Total Score : 105 Rank : 10th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

85 m50 Bertelli Dave 31.73 (12 31.34 (9) 31.34 (12) *

145 m Sedgewick Andy 32.89 (17 DNF 32.89 (17) *

156 m Morrisseau Colin 34.15 (21 34.43 (14 34.15 (22) *

47 f Neugebauer Luca 39.35 (13 38.72 (10 38.72 (13) *

39 f Todd Julia 40.08 (15 40.08 (15)

187 m Neugebauer Josh 42.12 (39 42.12 (41) *

212 m Todd Trevor


 

Team : ENV Total Score : 109 Rank : 11th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

182 m Brussel John 32.32 (15 31.53 (8) 31.53 (15) *

176 m Vogel Jason DNF 33.11 (11 33.11 (18) *

150 m Rankin Bill 35.27 (23 35.27 (24) *

146 m George Austin 36.41 (27 36.41 (30) *

27 f Penniman Dawn 47.22 (22 47.22 (22) *

159 m Byes David

45 f Brussel Laura


 

Team : Irish Wrist Watch Total Score : 109 Rank : 11th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

23 f Huestis Becky 33.56 (7) 33.56 (7) *

124 m50 Zamojski Ron 35.24 (23 33.92 (12 33.92 (19) *

127 m50 Rook Steve 35.74 (27 35.41 (16 35.41 (26) *

202 m Rook Patrick 36.59 (28 35.81 (16 35.81 (27) *

114 m50 Schoch Larry 38.10 (30 38.10 (30) *

53 f Bell Nadine 46.25 (20 46.25 (20)

171 m Alstadt Jacob


 

Team : Beerski Total Score : 127 Rank : 13th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

174 m Trevvett Jamie 33.26 (18 33.26 (19) *

209 m Marley Tim 34.30 (22 34.30 (23) *

193 m Oberdorf Kyle 36.18 (26 36.18 (29) *

213 m Hadzor Wes 38.51 (34 38.51 (35) *

38 f Hart Jamie 46.63 (21 46.63 (21) *

52 f Jenkins Morgan 52.19 (23 52.19 (23)

158 m Wilbert Dave


 

Team : Pioneer Co Total Score : 127 Rank : 13th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

196 m Storie Matt 28.85 (5) 28.52 (3) 28.52 (4) *

49 f Storie Megan 31.41 (4) 32.20 (4) 31.41 (4) *

61 f Azzarelli Susan 34.59 (10 34.44 (6) 34.44 (10)

70 m50 Giannino Al 35.40 (24 35.40 (25) *

84 m50 Elliot Dan *

94 m50 Wolhandler Howard *

189 m Brodock Kate


 

Team : Tips Up Total Score : 127 Rank : 13th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

194 m Pitts Marcus 33.34 (19 34.38 (13 33.34 (20) *

125 m50 Chiarello Ron 35.58 (26 34.90 (15 34.90 (24) *

7 f50 Gavilondo Jennifer 34.91 (3) 34.91 (3) *

165 m Kahn Gary 38.02 (31 38.02 (33) *

29 f McNeil Emily 39.37 (14 39.37 (14)

50 f Wing Meghan 43.75 (18 43.75 (19)

199 m Brown Michael *


 

Team : GHD Aussies Total Score : 139 Rank : 16th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

96 m50 Davenport Jason 34.48 (22 34.52 (14 34.48 (23) *

183 m LaGorga John 35.85 (25 35.85 (28) *

77 m50 Platt Brian 39.52 (34 39.52 (34) *

60 f LaGorga Susan 41.27 (16 41.27 (16)

93 m50 LaFever Howard 48.37 (39 48.37 (40) *

19 f50 Hahn Kathy 48.83 (14 48.83 (14) *

14 f50 Platt Megan 1:01.66 (15 1:01.66 (15)


 

Team : Team Tricon Total Score : 152 Rank : 17th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

78 m50 Sparks Brian 31.94 (14 32.76 (11 31.94 (14) *

108 m50 Ledger John 38.60 (32 38.60 (32) *

2 f50 Scheibel Barb 46.59 (12 46.59 (12) *

121 m50 Ryan Ray *

86 m50 Sparks Dave *

95 m50 Roszel Hugh

10 f50 Duffy Claire


 

Team : ECS Total Score : 158 Rank : 18th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

1 f50 Settell Barb 32.34 (1) 32.34 (1) *

141 m Berg Adam 37.60 (30 37.09 (17 37.09 (31) *

215 m Barnes Will 38.42 (33 37.60 (18 37.60 (32) *

153 m Healy Carey *

169 m Campbell Ian *

175 m Rushing Jason

31 f Mansir Erin


 

Team : BLD Total Score : 162 Rank : 19th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

131 m50 Mahoney Tim 35.49 (25 DNF 35.49 (27) *

118 m50 Jones Michael 38.30 (31 38.30 (31) *

8 f50 Jones Kim 45.52 (10 45.52 (10) *

113 m50 Ketcham Lance *

115 m50 McBurney Lowell *

173 m McBurney James

42 f Chawgo Kim


 

Team : WTR Total Score : 181 Rank : 20th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

208 m Bogart Steve 42.45 (41 40.74 (21 40.74 (38) *

155 m Angier Chris 43.62 (44 43.62 (45) *

110 m50 Perriello John 46.30 (37 46.30 (38) *

16 f50 Perriello Sue 48.35 (13 48.35 (13) *

130 m50 Messur Stuart *

103 m50 Nuss Jim

3 f50 Rankin Erin


 

Team : Yardsale Total Score : 185 Rank : 21st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

48 f Lehmann Margie 33.59 (8) 36.60 (9) 33.59 (8) *

201 m Connors Mike 39.11 (35 39.11 (36) *

15 f50 Lehmann Patty 43.34 (9) 43.34 (9)

104 m50 Wenner Jim *

105 m50 Cornman Jim *

205 m Cordaro Rick *

211 m Gloo Todd


 

Team : Derek's Big Boys Total Score : 186 Rank : 22nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

178 m Snyder Jake 32.32 (15 32.32 (16) *

190 m Munn Kevin 38.27 (32 38.27 (34) *

160 m Cole Derek 42.66 (42 42.66 (43) *

172 m Conway Jaime 45.25 (45 45.25 (46) *

181 m Morford John

54 f Munn Nicole *

63 f Morford Tracy


 

Team : Empire Brewing Total Score : 201 Rank : 23rd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

147 m Cook Ben 42.36 (40 42.36 (42) *

32 f Cook Erin 45.05 (19 43.70 (11 43.70 (18) *

76 m50 Wall Brian *

87 m50 Katleski David *

184 m Phillips Jon *

214 m Davis Wes

51 f Palmer Monica

55 f Glass Sarah Kate


 

Team : WNR Total Score : 214 Rank : 24th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

161 m Goodemote Derek 36.85 (29 35.79 (15 35.79 (26) *

128 m50 Wilson Steve *

88 m50 Dudek Dennis *

109 m50 Boettger John *

163 m Sedlack Dustin

57 f Andre Shannon *

62 f Andre Taylor


 

Team : Chinese Downhill Total Score : 217 Rank : 25th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

149 m Tillapaugh Bennet 40.58 (36 40.49 (20 40.49 (37) *

143 m Kowalczyk Andrew 41.74 (37 41.74 (39) *

106 m50 Nolan John *

207 m Festenstein Steve *

157 m Quirino Dan

21 f Wenner Amy *

30 f Tiffany Erin


 

Team : Shotskis Total Score : 225 Rank : 26th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

162 m Nodine Doug 41.89 (38 41.89 (40) *

203 m Baltzerson Paul 43.27 (43 43.27 (44) *

185 m Balistreri Jonas *

191 m Griffith Kevin *

167 m Owen Hunter

44 f Warren Kyle *

56 f McGowan Shannon


 

Team : DNFers Total Score : 235 Rank : 27th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

120 m50 Wolsey Ralph *

123 m50 Bradstreet Roger *

133 m50 Brill Tim *

75 m50 Maher Brian *

179 m Lansing Joe

34 f Smith Fallon *

59 f Bookout Sue


 

Team : Plankers Total Score : 235 Rank : 27th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

134 m50 Tucker Tom *

99 m50 McLean Jeff *

180 m Buchan Joe *

210 m Williams Tim *

177 m Abendroth Jay

22 f Guzman Ann *

24 f Aungier Brigitte


 

Team : Ramrod Total Score : 235 Rank : 27th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

186 m Tingue Josh *

192 m Mills Kris *

204 m Schofield Ray *

144 m Burns Andy *

152 m Lam Bryan

25 f Fanara Chelsea *

41 f Machugh Kerry


 

 

 


 


 

 

 1/25/2017


 

Empire Brewing Wednesday Night Race League

Toggenburg Mountain

Trail: Kneeknocker


 

Each team must have 5 members and is scored by Lowest Total of Place

Each team must include at least 1 member whose Class begins with f

Each team must also include at least 4 members whose Class begins with m


 

Team : Syr Bicycle Total Score : 12 Rank : 1st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

111 m50 Gorman Keefe 27.93 (1) 28.00 (1) 27.93 (1) *

122 m50 Bunnell Rick 28.65 (2) 28.65 (2) *

217 m Holmes Jesse 28.66 (3) 28.82 (2) 28.66 (3) *

37 f Mir Jackie 29.06 (2) 29.06 (2) *

216 m Ketcham Mike 29.13 (4) DNF 29.13 (4) *

28 f Falso Emily 31.94 (5) 31.94 (5)

139 m Schaefer Dale


 

Team : On Edge Total Score : 24 Rank : 2nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

35 f Sack Grace 28.66 (1) 29.07 (1) 28.66 (1) *

170 m Daly Ian 29.58 (5) 29.58 (5) *

91 m50 Sharan George 29.60 (3) 30.43 (2) 29.60 (3) *

98 m50 LeMon Jeff 29.63 (4) 31.13 (4) 29.63 (4) *

154 m Meigs Chad 31.76 (9) 32.18 (7) 31.76 (11) *

5 f50 McKnight Janet

107 m50 Siau John


 

Team : Ski or Die Total Score : 28 Rank : 3rd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

142 m Nugent Adam 29.64 (6) 29.64 (6) *

135 m50 Scanlon Tom 29.70 (5) 29.70 (5) *

151 m Campbell Brian DNF 30.27 (3) 30.27 (8) *

126 m50 Kincaid Russell 30.39 (6) 31.59 (5) 30.39 (6) *

58 f Langkammerer Sierr 30.68 (3) 31.82 (2) 30.68 (3) *

148 m Ludke Ben 36.76 (25 36.76 (26)

33 f Morrisseau Erin


 

Team : Voss Signs Total Score : 38 Rank : 4th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

188 m Klimsa JP 27.61 (1) 27.65 (1) 27.61 (1) *

164 m Austin Eric 28.65 (2) 28.65 (2) *

81 m50 Caldwell Clay 31.64 (10 31.64 (10) *

90 m50 Artessa Tony 35.89 (22 35.89 (22) *

9 f50 Caldwell Kim 37.34 (3) 37.34 (3) *

12 f50 Hosmer Marin

198 m Lasher Matt


 

Team : Hollowick Total Score : 72 Rank : 5th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

92 m50 Wistrup Gil 31.85 (11 31.85 (11) *

97 m50 Solberg Jeff 32.76 (13 32.76 (13) *

166 m Wistrup Gerrit 32.89 (15 32.89 (16) *

20 f Dewey Abigail 33.85 (8) 33.85 (8) *

80 m50 Eaton Charlie 36.43 (24 36.43 (24) *

46 f Glundal Lolane 38.28 (11 38.28 (11)

73 m50 Longo Bob 39.09 (31 39.09 (32)


 

Team : Syr New Times Total Score : 72 Rank : 5th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

206 m Moucha Rob 31.95 (11 31.76 (5) 31.76 (11) *

79 m50 Brod Bill 33.01 (15 33.01 (8) 33.01 (15) *

36 f Adams Holly 33.39 (6) 33.39 (7)

102 m50 Freyer Jim 34.82 (20 34.82 (20) *

72 m50 Adams Bill 34.83 (21 34.83 (21) *

13 f50 Petrell Mary Beth 39.26 (5) 39.26 (5) *

129 m50 Wright Stu


 

Team : Pioneer Co Total Score : 83 Rank : 7th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

196 m Storie Matt 29.84 (7) DNF 29.84 (7) *

49 f Storie Megan 30.89 (4) 30.89 (4) *

70 m50 Giannino Al 34.35 (17 34.35 (17) *

189 m Brodock Kate DNF 36.95 (11 36.95 (28) *

94 m50 Wolhandler Howard 37.04 (27 37.04 (27) *

61 f Azzarelli Susan

84 m50 Elliot Dan


 

Team : Spinnaker Total Score : 87 Rank : 8th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

117 m50 Bidwell Mark 30.66 (7) 30.69 (3) 30.66 (7) *

200 m Gormley Mike 31.00 (8) 31.00 (9) *

197 m Schlotte Matt 38.00 (30 38.00 (32) *

4 f50 Gang Heidi 39.97 (6) 39.97 (6) *

74 m50 Ravera Bob 40.04 (32 39.97 (12 39.97 (33) *

17 f50 Reisman Vanna

83 m50 Ulatowski Damien


 

Team : Diggers Total Score : 88 Rank : 9th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

71 m50 Lehmann Bart 31.17 (8) 32.01 (6) 31.17 (8) *

140 m Gerega Aaron 31.93 (10 31.96 (6) 31.93 (13) *

195 m Chaudhuri Matt 34.54 (17 35.05 (10 34.54 (18) *

40 f Murlick Kelly 36.30 (10 36.30 (10) *

6 f50 Cronise Jeanne 47.63 (10 47.63 (10)

116 m50 Falinski Mark 1:04.69 (39 1:04.69 (39) *

168 m Maynard Ian


 

Team : Tips Up Total Score : 96 Rank : 10th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

194 m Pitts Marcus 34.07 (16 33.88 (8) 33.88 (17) *

7 f50 Gavilondo Jennifer 34.06 (2) 35.88 (1) 34.06 (2) *

125 m50 Chiarello Ron 34.39 (18 34.52 (9) 34.39 (18) *

165 m Kahn Gary 34.67 (18 DNF 34.67 (19) *

29 f McNeil Emily 38.98 (12 40.07 (5) 38.98 (12)

199 m Brown Michael 43.30 (38 43.30 (40) *

50 f Wing Meghan


 

Team : Castaways Total Score : 101 Rank : 11th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

119 m50 Macrea Peter 32.85 (14 32.85 (14) *

89 m50 Hatch Doug 34.57 (19 34.57 (19) *

112 m50 Castro Kevin 56.38 (37 38.00 (11 38.00 (30) *

11 f50 Peterson Krista 39.10 (4) 39.10 (4) *

101 m50 Paye Jim 54.66 (36 41.08 (13 41.08 (34) *

26 f Retz Crista 44.01 (16 44.01 (16)

132 m50 Maring Tim DNF


 

Team : Ridge on the Rocks Total Score : 103 Rank : 12th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

85 m50 Bertelli Dave 31.54 (9) 32.72 (7) 31.54 (9) *

145 m Sedgewick Andy 32.43 (12 31.72 (4) 31.72 (10) *

187 m Neugebauer Josh 39.02 (31 38.64 (16 38.64 (33) *

47 f Neugebauer Luca 39.92 (13 40.61 (6) 39.92 (13) *

212 m Todd Trevor 41.19 (35 40.99 (19 40.99 (38) *

39 f Todd Julia 41.53 (14 41.82 (7) 41.53 (14)

156 m Morrisseau Colin


 

Team : Team Tricon Total Score : 109 Rank : 13th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

78 m50 Sparks Brian 32.20 (12 32.20 (12) *

108 m50 Ledger John 36.91 (26 36.91 (26) *

95 m50 Roszel Hugh 37.80 (28 37.80 (28) *

2 f50 Scheibel Barb 44.06 (7) 44.06 (7) *

10 f50 Duffy Claire 46.41 (9) 46.41 (9)

121 m50 Ryan Ray 47.99 (34 47.99 (36) *

86 m50 Sparks Dave


 

Team : ENV Total Score : 111 Rank : 14th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

176 m Vogel Jason 32.54 (13 32.54 (14) *

182 m Brussel John 32.86 (14 34.56 (9) 32.86 (15) *

150 m Rankin Bill 35.14 (20 35.14 (21) *

27 f Penniman Dawn 46.41 (17 46.41 (17) *

45 f Brussel Laura

159 m Byes David *

146 m George Austin


 

Team : GHD Aussies Total Score : 121 Rank : 15th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

96 m50 Davenport Jason 34.21 (16 35.79 (10 34.21 (16) *

183 m LaGorga John 36.52 (24 36.52 (25) *

77 m50 Platt Brian 38.42 (30 38.42 (31) *

60 f LaGorga Susan 43.35 (15 43.35 (15)

93 m50 LaFever Howard 49.98 (35 49.98 (37) *

14 f50 Platt Megan 1:04.71 (12 1:04.71 (12) *

19 f50 Hahn Kathy


 

Team : Irish Wrist Watch Total Score : 125 Rank : 16th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

23 f Huestis Becky 33.57 (7) 32.76 (3) 32.76 (6) *

202 m Rook Patrick 35.79 (22 37.77 (14 35.79 (23) *

127 m50 Rook Steve 35.98 (23 42.64 (14 35.98 (23) *

114 m50 Schoch Larry 37.85 (29 37.85 (29) *

53 f Bell Nadine 46.42 (18 46.42 (18)

171 m Alstadt Jacob *

124 m50 Zamojski Ron


 

Team : ECS Total Score : 140 Rank : 17th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

1 f50 Settell Barb 32.26 (1) 32.26 (1) *

215 m Barnes Will 36.24 (23 38.45 (15 36.24 (24) *

141 m Berg Adam 36.80 (26 36.96 (12 36.80 (27) *

31 f Mansir Erin

175 m Rushing Jason *

169 m Campbell Ian *

153 m Healy Carey


 

Team : Beerski Total Score : 147 Rank : 18th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

158 m Wilbert Dave 35.08 (19 35.08 (20) *

209 m Marley Tim 35.69 (21 35.69 (22) *

213 m Hadzor Wes 37.17 (28 37.17 (30) *

174 m Trevvett Jamie 37.41 (29 37.41 (31) *

52 f Jenkins Morgan *

38 f Hart Jamie

193 m Oberdorf Kyle


 

Team : WTR Total Score : 166 Rank : 19th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

208 m Bogart Steve 41.01 (34 40.72 (18 40.72 (37) *

155 m Angier Chris 42.96 (36 42.96 (39) *

110 m50 Perriello John 46.86 (33 46.86 (35) *

16 f50 Perriello Sue 50.15 (11 50.22 (2) 50.15 (11) *

3 f50 Rankin Erin 1:32.55 (13 1:32.55 (13)

130 m50 Messur Stuart *

103 m50 Nuss Jim


 

Team : Yardsale Total Score : 167 Rank : 20th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

48 f Lehmann Margie 34.01 (9) 36.57 (4) 34.01 (9)

205 m Cordaro Rick 43.10 (37 39.15 (17 39.15 (35) *

201 m Connors Mike 39.59 (33 39.59 (36) *

15 f50 Lehmann Patty 45.32 (8) 45.32 (8) *

211 m Gloo Todd *

105 m50 Cornman Jim *

104 m50 Wenner Jim


 

Team : Ramrod Total Score : 195 Rank : 21st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

41 f Machugh Kerry 1:00.38 (19 1:00.38 (19) *

25 f Fanara Chelsea

204 m Schofield Ray *

192 m Mills Kris *

186 m Tingue Josh *

152 m Lam Bryan *

144 m Burns Andy


 

Team : BLD Total Score : 201 Rank : 22nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

113 m50 Ketcham Lance 36.56 (25 36.56 (25) *

42 f Chawgo Kim *

8 f50 Jones Kim

173 m McBurney James *

131 m50 Mahoney Tim *

118 m50 Jones Michael *

115 m50 McBurney Lowell


 

Team : Chinese Downhill Total Score : 201 Rank : 22nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

149 m Tillapaugh Bennet 39.13 (32 DNF 39.13 (34) *

157 m Quirino Dan 44.95 (39 44.95 (41) *

106 m50 Nolan John 59.76 (38 59.76 (38) *

30 f Tiffany Erin *

21 f Wenner Amy

207 m Festenstein Steve *

143 m Kowalczyk Andrew


 

Team : WNR Total Score : 205 Rank : 24th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

161 m Goodemote Derek 37.09 (27 36.99 (13 36.99 (29) *

62 f Andre Taylor *

57 f Andre Shannon

163 m Sedlack Dustin *

128 m50 Wilson Steve *

109 m50 Boettger John *

88 m50 Dudek Dennis


 

Team : Plankers Total Score : 218 Rank : 25th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

180 m Buchan Joe 46.69 (40 46.69 (42) *

24 f Aungier Brigitte *

22 f Guzman Ann

210 m Williams Tim *

177 m Abendroth Jay *

134 m50 Tucker Tom *

99 m50 McLean Jeff


 

Team : Derek's Big Boys Total Score : 219 Rank : 26th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

181 m Morford John 59.49 (41 59.49 (43) *

63 f Morford Tracy *

54 f Munn Nicole

190 m Munn Kevin *

178 m Snyder Jake *

172 m Conway Jaime *

160 m Cole Derek


 

Team : DNFers Total Score : 220 Rank : 27th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

59 f Bookout Sue *

34 f Smith Fallon

179 m Lansing Joe *

133 m50 Brill Tim *

123 m50 Bradstreet Roger *

120 m50 Wolsey Ralph *

75 m50 Maher Brian


 

Team : Empire Brewing Total Score : 220 Rank : 27th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

55 f Glass Sarah Kate *

51 f Palmer Monica

32 f Cook Erin

214 m Davis Wes *

184 m Phillips Jon *

147 m Cook Ben *

87 m50 Katleski David *

76 m50 Wall Brian


 

Team : Shotskis Total Score : 220 Rank : 27th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

56 f McGowan Shannon *

44 f Warren Kyle

203 m Baltzerson Paul *

191 m Griffith Kevin *

185 m Balistreri Jonas *

167 m Owen Hunter *

162 m Nodine Doug


 

 

 


 

 1/18/2017


 

Empire Brewing Wednesday Night Race League

Toggenburg Mountain

Kneeknocker


 

Each team must have 4 members and is scored by Lowest Total of Place

Each team must include at least 1 member whose Class begins with f

Each team must also include at least 4 members whose Class begins with m


 

Team : Ski or Die Total Score : 14 Rank : 1st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

142 m Nugent Adam 26.73 (1) 26.73 (1) *

135 m50 Scanlon Tom 27.65 (1) 27.65 (1) *

58 f Langkammerer Sierr 28.27 (3) 28.27 (3) *

126 m50 Kincaid Russell 28.31 (3) 28.31 (3) *

151 m Campbell Brian 28.38 (6) 28.38 (6) *

148 m Ludke Ben 28.41 (7) 28.41 (7)

33 f Morrisseau Erin 31.80 (9) 31.80 (9)


 

Team : Diggers Total Score : 51 Rank : 2nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

116 m50 Falinski Mark 28.19 (2) 28.19 (2) *

71 m50 Lehmann Bart 28.36 (4) 28.36 (4) *

140 m Gerega Aaron 29.38 (11 29.38 (11) *

40 f Murlick Kelly 33.99 (11 33.99 (11)

195 m Chaudhuri Matt 34.78 (25 34.78 (25) *

6 f50 Cronise Jeanne 41.37 (9) 41.37 (9) *

168 m Maynard Ian


 

Team : Syr Bicycle Total Score : 58 Rank : 3rd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

37 f Mir Jackie 26.70 (1) 26.70 (1) *

216 m Ketcham Mike 26.78 (2) 26.78 (2) *

100 m Holmes Jesse 26.94 (3) 26.94 (3) *

28 f Falso Emily 30.06 (5) 30.06 (5)

82 m Schaefer Dale 30.43 (14 30.43 (14) *

111 m50 Gorman Keefe *

122 m50 Bunnell Rick DNF


 

Team : Ridge on the Rocks Total Score : 69 Rank : 4th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

85 m50 Bertelli Dave 28.39 (5) 28.39 (5) *

145 m Sedgewick Andy 29.30 (9) 29.30 (9) *

156 m Morrisseau Colin 30.30 (12 30.30 (12) *

47 f Neugebauer Luca 36.78 (13 36.78 (13) *

212 m Todd Trevor 38.26 (30 38.26 (30) *

187 m Neugebauer Josh 38.96 (33 38.96 (33)

39 f Todd Julia 39.41 (18 39.41 (18)


 

Team : Syr New Times Total Score : 69 Rank : 4th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

129 m50 Wright Stewart 30.54 (12 30.54 (12) *

79 m50 Brod Bill 30.59 (13 30.59 (13) *

36 f Adams Holly 30.79 (6) 30.79 (6) *

72 m50 Adams Bill 31.26 (16 31.26 (16) *

102 m50 Freyer Jim 32.78 (22 32.78 (22) *

13 f50 Petrell Mary Beth 38.42 (6) 38.42 (6)

206 m Moucha Rob DNF


 

Team : Voss Signs Total Score : 72 Rank : 6th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

164 m Austin Eric 27.56 (4) 27.56 (4) *

81 m50 Caldwell Clay 28.72 (7) 28.72 (7) *

198 m Lasher Matt 32.21 (21 32.21 (21) *

9 f50 Caldwell Kim 34.31 (2) 34.31 (2) *

90 m50 Christoff Geoff *

188 m Klimsa JP DNF

12 f50 Hosmer Marin


 

Team : Hollowick Total Score : 74 Rank : 7th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

92 m50 Wistrup Gil 28.85 (8) 28.85 (8) *

20 f Dewey Abigail 30.98 (8) 30.98 (8) *

166 m Wistrup Gerrit 31.25 (17 31.25 (17) *

97 m50 Solberg Jeff 31.69 (18 31.69 (18) *

80 m50 Eaton Charlie 33.86 (23 33.86 (23) *

46 f Glundal Lolane 35.70 (12 35.70 (12)

73 m50 Longo Bob 37.54 (30 37.54 (30)


 

Team : Spinnaker Total Score : 78 Rank : 8th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

117 m50 Bidwell Mark 28.94 (9) 28.94 (9) *

200 m Gormley Mike 29.30 (9) 29.30 (9) *

4 f50 Gang Heidi 35.29 (4) 35.29 (4) *

197 m Schlotte Matt 37.10 (28 37.10 (28) *

74 m50 Ravera Bob 37.24 (28 37.24 (28) *

83 m50 Ulatowski Damien

17 f50 Reisman Vanna


 

Team : Castaways Total Score : 79 Rank : 9th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

112 m50 Castro Kevin 30.52 (11 30.52 (11) *

119 m50 Macrea Peter 31.30 (17 31.30 (17) *

89 m50 Hatch Doug 31.77 (19 31.77 (19) *

132 m50 Maring Tim 35.85 (27 35.85 (27) *

11 f50 Peterson Krista 36.59 (5) 36.59 (5) *

26 f Retz Crista 37.63 (15 37.63 (15)

101 m50 Paye Jim 37.72 (31 37.72 (31)


 

Team : Tips Up Total Score : 96 Rank : 10th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

194 m Pitts Marcus 30.79 (16 30.79 (16) *

7 f50 Gavilondo Jennifer 31.40 (1) 31.40 (1) *

165 m Kahn Gary 32.10 (20 32.10 (20) *

125 m50 Chiarello Ron 33.90 (25 33.90 (25) *

29 f McNeil Emily 36.86 (14 36.86 (14)

50 f Wing Meghan 38.57 (16 38.57 (16)

199 m Brown Michael 40.77 (34 40.77 (34) *


 

Team : On Edge Total Score : 98 Rank : 11th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

35 f Sack Grace 26.70 (1) 26.70 (1) *

107 m50 Siau John 28.56 (6) 28.56 (6) *

154 m Meigs Chad 30.51 (15 30.51 (15) *

5 f50 McKnight Janet 34.88 (3) 34.88 (3)

91 m50 Sharan George DNF *

98 m50 LeMon Jeff DNF *

170 m Daly Ian


 

Team : ENV Total Score : 108 Rank : 12th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

176 m Vogel Jason 30.32 (13 30.32 (13) *

146 m George Austin 31.75 (18 31.75 (18) *

150 m Rankin Bill 31.75 (18 31.75 (18) *

182 m Brussel John 32.21 (21 32.21 (21) *

159 m Byes David

27 f Penniman Dawn *

45 f Brussel Laura


 

Team : Pioneer Co Total Score : 109 Rank : 13th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

196 m Storie Matt DNF 27.74 (5) 27.74 (5) *

49 f Storie Megan 28.56 (4) 28.56 (4) *

94 m50 Wolhandler Howard 33.89 (24 33.89 (24) *

70 m50 Giannino Al *

84 m50 Elliot Dan *

189 m Brodock Kate

61 f Azzarelli Susan


 

Team : Team Tricon Total Score : 112 Rank : 14th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

78 m50 Sparks Brian 30.68 (14 30.68 (14) *

108 m50 Ledger John 34.87 (26 34.87 (26) *

95 m50 Roszel Hugh 37.45 (29 37.45 (29) *

2 f50 Scheibel Barb 40.84 (8) 40.84 (8) *

10 f50 Duffy Claire 44.83 (10 44.83 (10)

121 m50 Ryan Ray 46.20 (35 46.20 (35) *

86 m50 Sparks Dave


 

Team : GHD Aussies Total Score : 121 Rank : 15th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

96 m50 Davenport Jason 31.94 (20 31.94 (20) *

183 m LaGorga John 34.77 (24 34.77 (24) *

77 m50 Platt Brian 37.92 (32 37.92 (32) *

60 f LaGorga Susan 39.14 (17 39.14 (17)

93 m50 LaFever Howard 44.68 (34 44.68 (34) *

14 f50 Platt Megan 1:03.52 (11 1:03.52 (11) *

1 f50 Hahn Kathy DNF


 

Team : WNR Total Score : 148 Rank : 16th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

109 m50 Boettger John 30.06 (10 30.06 (10) *

161 m Goodemote Derek 37.90 (29 37.90 (29) *

128 m50 Wilson Steve 41.50 (33 41.50 (33) *

88 m50 Dudek Dennis *

163 m Sedlack Dustin

57 f Andre Shannon *

62 f Andre Taylor


 

Team : Yardsale Total Score : 153 Rank : 17th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

48 f Lehmann Margie 33.71 (10 33.71 (10)

201 m Connors Mike 38.95 (32 38.95 (32) *

15 f50 Lehmann Patty 40.17 (7) 40.17 (7) *

104 m50 Wenner Jim *

105 m50 Cornman Jim *

205 m Cordaro Rick *

211 m Gloo Todd DNF


 

Team : WTR Total Score : 158 Rank : 18th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

103 m50 Nuss Jim 31.21 (15 31.21 (15) *

208 m Bogart Steve 38.92 (31 38.92 (31) *

155 m Angier Chris 41.01 (36 41.01 (36) *

110 m50 Perriello John *

130 m50 Messur Stuart

3 f50 Rankin Erin *

16 f50 Perriello Sue


 

Team : Derek's Big Boys Total Score : 159 Rank : 19th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

178 m Snyder Jake 28.64 (8) 28.64 (8) *

160 m Cole Derek 41.70 (37 41.70 (37) *

172 m Conway Jaime *

181 m Morford John *

190 m Munn Kevin

54 f Munn Nicole *

63 f Morford Tracy


 

Team : Irish Wrist Watch Total Score : 159 Rank : 19th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

23 f Huestis Becky 30.89 (7) 30.89 (7) *

114 m50 Schoch Larry *

124 m50 Zamojski Ron *

127 m50 Rook Steve *

171 m Alstadt Jacob *

202 m Rook Patrick

53 f Bell Nadine


 

Team : Beerski Total Score : 164 Rank : 21st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

209 m Marley Tim 33.52 (23 33.52 (23) *

213 m Hadzor Wes 36.79 (27 36.79 (27) *

158 m Wilbert Dave *

174 m Trevvett Jamie *

193 m Oberdorf Kyle

38 f Hart Jamie *

52 f Jenkins Morgan


 

Team : BLD Total Score : 173 Rank : 22nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

131 m50 Mahoney Tim 32.42 (21 32.42 (21) *

113 m50 Ketcham Lance *

115 m50 McBurney Lowell *

118 m50 Jones Michael *

173 m McBurney James

8 f50 Jones Kim *

42 f Chawgo Kim


 

Team : Chinese Downhill Total Score : 178 Rank : 23rd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

149 m Tillapaugh Bennet 36.18 (26 36.18 (26) *

106 m50 Nolan John *

143 m Kowalczyk Andrew *

157 m Quirino Dan *

207 m Festenstein Steve

21 f Wenner Amy *

30 f Tiffany Erin


 

Team : ECS Total Score : 187 Rank : 24th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

175 m Rushing Jason 40.99 (35 40.99 (35) *

141 m Berg Adam *

153 m Healy Carey *

169 m Campbell Ian *

215 m Barnes Will

31 f Mansir Erin *

1 f50 Settell Barb


 

Team : DNFers Total Score : 190 Rank : 25th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

75 m50 Maher Brian *

120 m50 Wolsey Ralph *

123 m50 Bradstreet Roger *

133 m50 Brill Tim *

179 m Lansing Joe

34 f Smith Fallon *

59 f Bookout Sue


 

Team : Empire Brewing Total Score : 190 Rank : 25th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

76 m50 Wall Brian *

87 m50 Katleski David *

147 m Cook Ben *

184 m Phillips Jon *

214 m Davis Wes

32 f Cook Erin *

51 f Palmer Monica

55 f Glass Sarah Kate


 

Team : Plankers Total Score : 190 Rank : 25th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

99 m50 McLean Jeff *

134 m50 Tucker Tom *

177 m Abendroth Jay *

180 m Buchan Joe *

210 m Williams Tim

22 f Guzman Ann *

24 f Aungier Brigitte


 

Team : Ramrod Total Score : 190 Rank : 25th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

144 m Burns Andy *

152 m Lam Bryan *

186 m Tingue Josh *

192 m Mills Kris *

204 m Schofield Ray

25 f Fanara Chelsea *

41 f Machugh Kerry


 

Team : Shotskis Total Score : 190 Rank : 25th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

162 m Nodine Doug *

167 m Owen Hunter *

185 m Balistreri Jonas *

191 m Griffith Kevin *

203 m Baltzerson Paul

44 f Warren Kyle *

56 f McGowan Shannon

 

 

 


 

 1/11/2017


 

Empire Brewing Wednesday Night Race League

Toggenburg Mountain

Trail: Kneeknocker


 

Each team must have 5 members and is scored by Lowest Total of Place

Each team must include at least 1 member whose Class begins with f

Each team must also include at least 4 members whose Class begins with m


 

Team : Ski or Die Total Score : 30 Rank : 1st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m50 Scanlon Tom 27.76 (6) 27.76 (6) *

m Campbell Brian 28.89 (7) 28.02 (2) 28.02 (6) *

m Nugent Adam 28.05 (5) 28.05 (7) *

m Ludke Ben 28.47 (6) 28.47 (8) *

m50 Kincaid Russell 29.03 (9) 29.03 (9)

f Langkammerer Sierr 30.43 (3) 30.43 (3) *

f Morrisseau Erin 34.47 (10 33.46 (2) 33.46 (9)


 

Team : On Edge Total Score : 31 Rank : 2nd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m50 Sharan George 27.38 (5) 27.38 (5) *

m Daly Ian 27.66 (3) 27.66 (4) *

f Sack Grace 28.40 (2) 28.40 (2) *

m50 LeMon Jeff 28.90 (8) 28.90 (8) *

m50 Siau John 29.77 (11 29.77 (12) *

m Meigs Chad 30.83 (14 30.83 (16)

f50 McKnight Janet


 

Team : Voss Signs Total Score : 39 Rank : 3rd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Klemsa JP 25.94 (1) 25.94 (2) *

m Austin Eric 27.96 (4) 27.96 (5) *

m50 Caldwell Clay 29.62 (10 29.62 (11) *

m Lasher Matt 32.23 (18 32.23 (20)

m50 Christoff Geoff 32.97 (19 32.97 (19) *

f50 Hosmer Marin 34.58 (2) 34.58 (2) *

f50 Caldwell Kim 40.13 (4) 40.13 (4)


 

Team : Spinnaker Total Score : 59 Rank : 4th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m50 Ravera Bob 0.39 (2) 37.88 (8) 0.39 (2) *

m50 Bidwell Mark 28.74 (7) 28.91 (2) 28.74 (7) *

m Gormley Mike 30.27 (11 30.27 (13) *

f50 Gang Heidi 39.35 (3) 39.22 (1) 39.22 (3) *

m50 Ulatowski Damien 39.49 (34 39.49 (34) *

f50 Reisman Vanna 55.70 (9) 55.70 (9)

m Schlotte Matt


 

Team : Syr Bicycle Total Score : 66 Rank : 5th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m50 Gorman Keefe 25.60 (3) 25.86 (1) 25.60 (3) *

m50 Bunnell Rick 27.36 (4) 27.36 (4) *

f Mir Jackie 28.27 (1) 28.27 (1) *

m Schaefer Dale 30.84 (15 30.84 (17) *

f Falso Emily 31.37 (5) 31.37 (5)

m Holmes Jesse *

m Ketchem Mike


 

Team : Syr New Times Total Score : 79 Rank : 6th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Moucha Rob 30.05 (10 30.05 (12) *

m50 Wright Stewart 32.40 (17 32.40 (17) *

m50 Freyer Jim 33.36 (21 33.36 (22) *

m50 Adams Bill 33.36 (21 33.36 (22) *

f Adams Holly 34.10 (9) 34.10 (10)

f50 Petrell Mary Beth 44.31 (6) 44.31 (6) *

m50 Brod Bill


 

Team : Ridge on the Rocks Total Score : 90 Rank : 7th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Sedgewick Andy 30.59 (12 30.04 (4) 30.04 (11) *

m50 Bertelli Dave 30.14 (13 30.44 (4) 30.14 (13) *

m Morrisseau Colin 58.81 (39 31.77 (6) 31.77 (19) *

m Neugebauer Josh 37.96 (30 37.35 (11 37.35 (32) *

f Neugebauer Luca 38.96 (15 39.74 (5) 38.96 (15) *

m Todd Trevor 41.22 (35 41.22 (37)

f Todd Julia


 

Team : Pioneer Co Total Score : 91 Rank : 8th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Storie Matt 27.46 (2) 27.46 (3) *

f Storie Megan 30.64 (4) 30.64 (4) *

m Brodock Kate 32.95 (20 32.95 (24) *

m50 Giannino Al 33.34 (20 33.34 (21) *

m50 Elliot Dan 54.11 (39 54.11 (39) *

m50 Wolhandler Howard

f Azzarelli Susan


 

Team : Diggers Total Score : 96 Rank : 9th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Gerega Aaron 28.99 (8) 29.47 (3) 28.99 (9) *

m50 Lehmann Bart 29.96 (12 29.60 (3) 29.60 (10) *

m Chaudhuri Matt 33.60 (25 33.87 (10 33.60 (28) *

f Murlick Kelly 35.29 (12 37.71 (4) 35.29 (12)

f50 Cronise Jeanne 46.63 (8) 46.63 (8) *

m50 Falinski Mark *

m Maynard Ian


 

Team : ENV Total Score : 97 Rank : 10th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Brussel John 31.22 (16 30.39 (5) 30.39 (14) *

m Vogel Jason 30.77 (13 30.77 (15) *

m George Austin 33.55 (24 32.80 (8) 32.80 (23) *

m Rankin Bill 33.33 (22 33.33 (27) *

f Penniman Dawn 48.48 (18 48.48 (18) *

m Byes David

f Brussel Laura


 

Team : Hollowick Total Score : 103 Rank : 11th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m50 Wistrup Gil 32.45 (18 32.45 (18) *

f Dewey Abigail 32.73 (7) 32.73 (7) *

m Wistrup Gerrit 33.30 (21 33.30 (25) *

m50 Solberg Jeff 33.55 (24 33.55 (25) *

m50 Eaton Charlie 34.82 (28 34.82 (28) *

f Glundal Lolane 37.66 (13 37.66 (13)

m50 Longo Bob


 

Team : Castaways Total Score : 104 Rank : 12th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m50 Macrea Peter 31.19 (14 31.19 (14) *

m50 Castro Kevin 31.67 (15 31.67 (15) *

m50 Hatch Doug 33.84 (27 33.26 (6) 33.26 (20) *

f Retz Crista 38.91 (14 39.93 (6) 38.91 (14) *

m50 Maring Tim *

m50 Paye Jim DNF

f50 Peterson Krista


 

Team : BLD Total Score : 115 Rank : 13th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m McBurney James 32.33 (19 32.33 (21) *

m50 Mahoney Tim 33.59 (26 33.59 (27) *

m50 Jones Michael 36.63 (30 36.63 (30) *

m50 Ketcham Lance 37.33 (32 37.33 (32) *

f50 Jones Kim 41.16 (5) 41.16 (5) *

m50 McBurney Lowell 48.98 (38 48.98 (38)

f Chawgo Kim


 

Team : WTR Total Score : 129 Rank : 14th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Bogart Steve 38.01 (31 0.38 (1) 0.38 (1) *

m Angier Chris 40.87 (33 42.39 (13 40.87 (35) *

f50 Rankin Erin 1:32.81 (11 1:32.81 (11) *

m50 Messur Stuart *

m50 Nuss Jim *

m50 Perriello John

f50 Perriello Sue


 

Team : Irish Wrist Watch Total Score : 137 Rank : 15th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

f Huestis Becky 32.21 (6) 32.56 (1) 32.21 (6) *

m50 Zamojski Ron 33.56 (25 33.56 (26) *

m50 Schoch Larry 37.12 (31 37.12 (31) *

m Alstadt Jacob 1:05.46 (40 38.24 (12 38.24 (33) *

m50 Rook Steve *

m Rook Patrick

f Bell Nadine DNF


 

Team : Yardsale Total Score : 146 Rank : 16th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Gloo Todd 34.08 (26 32.62 (7) 32.62 (22) *

f Lehmann Margie 35.06 (11 36.56 (3) 35.06 (11)

m50 Wenner Jim 41.39 (35 41.39 (35) *

f50 Lehmann Patty 46.50 (7) 46.50 (7) *

m50 Cornman Jim *

m Cordaro Rick *

m Connors Mike


 

Team : Team Tricon Total Score : 148 Rank : 17th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m50 Sparks Brian 0.30 (1) 0.30 (1) *

m50 Ledger John 33.37 (23 33.37 (24) *

m50 Roszel Hugh *

m50 Sparks Dave *

m50 Ryan Ray

f50 Scheibel Barb DNF *

f50 Duffy Claire DNF


 

Team : Tips Up Total Score : 151 Rank : 18th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Kahn Gary 34.15 (27 34.15 (29) *

m50 Chiarello Ron 34.94 (29 35.09 (7) 34.94 (29) *

m Brown Michael 40.89 (34 40.89 (36) *

f Wing Meghan 41.01 (16 41.01 (16) *

f McNeil Emily 50.26 (19 50.26 (19)

m Pitts Marcus *

f50 Gavilondo Jennifer


 

Team : GHD Aussies Total Score : 157 Rank : 19th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m50 Platt Brian 39.32 (33 39.32 (33) *

m50 Davenport Jason 44.66 (36 44.66 (36) *

m50 LaFever Howard 48.78 (37 48.78 (37) *

f50 Platt Megan 1:21.07 (10 1:21.07 (10) *

m LaGorga John *

f LaGorga Susan

f50 Hahn Kathy


 

Team : WNR Total Score : 157 Rank : 19th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Sedlack Dustin 31.36 (17 31.36 (18) *

m50 Boettger John 31.85 (16 31.78 (5) 31.78 (16) *

m50 Dudek Dennis *

m50 Wilson Steve *

m Goodemote Derek

f Andre Taylor *

f Andre Shannon


 

Team : Chinese Downhill Total Score : 161 Rank : 21st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Tillapaugh Bennet 36.57 (29 36.57 (31) *

m Kowalczyk Andrew 38.57 (32 38.57 (34) *

f Wenner Amy 42.23 (17 42.23 (17) *

m Festenstein Steve 42.94 (36 42.94 (38) *

m50 Nolan John *

m Quirino Dan

f Tiffany Erin


 

Team : Empire Brewing Total Score : 161 Rank : 21st

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

f Glass Sarah Kate 33.09 (8) 33.09 (8) *

m McCollum Daniel 34.28 (28 34.28 (30) *

m50 Wall Brian *

m Bianchini Will *

m Cook Ben *

m50 Katleski David

f Palmer Monica

f Cook Erin


 

Team : ECS Total Score : 165 Rank : 23rd

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

f50 Settell Barb 32.13 (1) 32.13 (1) *

m Rushing Jason *

m Barnes Will *

m Healy Carey *

m Berg Adam *

m Campbell Ian

f Mansir Erin


 

Team : Derek's Big Boys Total Score : 172 Rank : 24th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Snyder Jake 29.90 (9) 29.90 (10) *

m Morford John 43.44 (37 43.44 (39) *

m Munn Kevin *

m Cole Derek *

m Conway Jaime

f Munn Nicole *

f Morford Tracy


 

Team : Beerski Total Score : 189 Rank : 25th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Marley Tim 33.53 (23 33.30 (9) 33.30 (25) *

m Oberdorf Kyle *

m Trevvett Jamie *

m Hadzor Wes *

m Wilbert Dave

f Hart Jamie DNF *

f Jenkins Morgan


 

Team : Shotskis Total Score : 204 Rank : 26th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Griffith Kevin 44.68 (38 44.42 (14 44.42 (40) *

m Baltzerson Paul *

m Balistreri Jonas *

m Owen Hunter *

m Nodine Doug

f McGowan Shannon *

f Warren Kyle


 

Team : DNFers Total Score : 205 Rank : 27th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m50 Wolsey Ralph *

m50 Bradstreet Roger *

m50 Brill Tim *

m50 Maher Brian *

m Lansing Joe

f Smith Fallon *

f Bookout Sue


 

Team : Plankers Total Score : 205 Rank : 27th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m50 Tucker Tom *

m50 McLean Jeff *

m Buchan Joe *

m Williams Tim *

m Abendroth Jay

f Guzman Ann *

f Aungier Brigitte


 

Team : Ramrod Total Score : 205 Rank : 27th

Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Used

_______________________________________________________________________________

m Mills Kris *

m Tingue Josh *

m Lam Bryan *

m Schofield Ray *

m Burns Andy

f Fanara Chelsea *

f Machugh Kerry